“Kokpit” kelimesi nereden gelir?

“Kokpit” kelimesi ilk defa gemilerde kullanılmıştır. Havacılık pek çok alanda denizcilik sektöründen öykülendiği gibi burada da esinlenmiştir.  Eski zamanlarda gemilerde güverte aşağısındaki yere “cockpit” denilmiştir. Aynı zamanda, 18. yüzyılda, yaralıların alındığı bir savaş gemisinin arka alt güvertesinin de ismi “cockpit”  olmuştur. Yalnız bu kelimeyi yaratan denizciler olmamıştır. “Cockpit” denizciliğe horoz dövüşlerinden geçmiştir. İngilizce’de horoz dövüşünün karşılığı “cock-fighting” olarak tercüme edilir. Horozların dövüşmesi için ise özel hazırlanmış çukur alanlar yaratılmıştır. Bunlara ise “pit” denilmiştir. Bu deyimler zaman içinde ağızdan ağza gelmiş ve nihayetinde gemilerde mürettebatın oturduğu yere verilmiştir. Nedeni bilinmemekle birlikte, horozların kavga ettikleri alana benzettikleri için bu isim kullanıldığı tahmin edilmektedir.

Uçakların icadı ile de yeni terimlere yeni isimler bulunması ihtiyacı doğmuştur. Gemilerdeki mürettebat bölgesine verilen bu isimden esinlenerek “cockpit” ismi havacılıkta pilotların bulundukları yere verilmiştir.

Pek çok havacılık terimi gibi “kokpit” terimi de İngilizce’den Türkçe’ye olduğu gibi Türkçeleştirilerek girmiştir. Türk Dil Kurumu Türkçe’deki yabancı terimleri azaltmak üzere çalışmalarına devam etmektedir ve bu yolda “kokpit”in Türkçe karşılığını “pilot köşkü” olarak çevirmiştir. Bugün Word gibi Microsoft yazılımlarını kullanıyorsanız “kokpit” kelimesini tanımayacaktır, “kaptan köşkü” olarak çevirmeniz için sizi yönlendirilecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir