Birinci Sınıf Uçuşlar Hakkında Herşey – First Class

Sınıf Bölümlendirmesi

Birinci Sınıf, yolcu uçaklarında İş Sınıfı (Business Class), Premium Ekonomi ve Ekonomi Sınıfından çok daha lüks olan bir seyahat sınıfıdır. Birinci Sınıf genellikle daha fazla alan, konfor, hizmet ve mahremiyete sahiptir. Sınırlı sayıda koltuk veya kabini ifade eder. Genel olarak birinci sınıf, sunulan en yüksek sınıftır. Yolcu uçaklarında birinci sınıf normalde uçağın ön tarafında, business class bölümünün önünde veya Boeing 747 ve Airbus A380 gibi çift katlı bir uçaksa üst güvertede konumlandırılmıştır.

Uçaklardaki oturma düzeni ve sınıflandırılmasının tarihine bakacak olursak, her şeyin aşamalı olarak devam ettiğine şahit oluruz.  İlk yolcu uçakları konfor bakımından çok rahatsız edicidir, tasarımlar oldukça ilkeldir.  Konforun rekabetçi bir unsur haline gelmesiyle, koltuk tasarımında çok daha yoğun çalışma başlanmıştır. Oturma yerleri geliştirilerek düşük maliyetli sundurma mobilyalar, göz kamaştırıcı derecede sofistike oturma ve uzanma makinelerine dönüştürülmüştür. Bununla birlikte yolcu deneyimi de gelişmiş, böylece havayolları uçmayı olabildiğince konforlu ve çekici hale getirmeye odaklanmıştır.

İlk yıllarda, uçaklar büyüdükçe ve uçuşlar daha sık hale geldikçe, havayolları, daha düşük ücretler teklif ederlerse, uçaklarına daha fazla insan alabileceklerini düşünmüşlerdir. 1940’lı yıllarda, Amerika’da uçuşlar için daha düşük ücretler sunma stratejisi o zamanki Sivil Havacılık Kurulu tarafından kısıtlanmıştır. Başlangıçta bir uçuş için yalnızca tek bir ücretin uygulanmasına izin verilmesi uygun bulunsa da, 1952’de yavaş yavaş farklı ücretlere izin verilmeye başlanmıştır. Bu hareketle havayolları önce farklı ücret seviyeleri sunmuştur. Ancak yine de tek kabin tarzında sunulmuştur.

Fakat ilk defa 1955’te Trans World Havayolları, farklı ücretler için farklı hizmet standartları konseptini ortaya çıkarmıştır. İşte bu hareket, iki sınıflı uçakların başlangıcını işaret eder. O dönemde de daha iyi sınıf Birinci Sınıf olarak adlandırılır.

Günümüzde birinci sınıf uçak biletleri, ekonomik uçak biletinden en az %70 daha pahalıdır. Hele ki uzun saatler süren uluslararası bir seyahat ediyorsanız en az %500’leri görmeniz mümkün.

Bu kadar yüksek bir fiyat etiketi, birçok yolcu için birinci sınıf uçmayı maalesef ulaşılamaz bir rüya haline getiriyor. Ülkemiz havayollarında henüz bulunmayan, İngilizce’de “First Class” olarak geçen Birinci Sınıf koltuklar, business ve ekonomi sınıf koltuklarından farklı olarak daha fazla diz mesafesine ve genişliğe sahiptir, geniş uzanmış koltuklardan tutun da bazen yatak ve çalışma alanlarını barındıran kabin bölücüleriyle çevrili alanlardan ya da TV içeren süitlere kadar çeşitlilik gösterir.

Havayolu şirketleri de bu sınıf biletlerin çok pahalı olduğunu kabul eder, ancak buradaki pahalı satış havayollarının başka biletleri indirimli olarak sunmasını sağlamaktadır. Diğer sınıf yolculara promosyonlu satış yapabilmek, imrenilen avantajlar sunabilmek ve şımartan fırsatlar sağlamak için; bazı sınıf kazançlarından bunun bedelinin çıkarılması gerekir.

Ayrıca birinci sınıf yolculara sunulan hizmetler gökyüzünde birinci sınıf bir otel ayarında desek yeridir. İkram edilen yemeklerden uçak içi duşlara kadar, günümüzün birinci sınıf deneyimi, eskisinden çok daha fazlasını sunar. Doğal olarak tüm bu jet sosyete cazibesi, havayolları için çok yüksek bir maliyete gelir.  

Şu anda, New York John F.Kennedy Havaalanı’ndan Londra’da Heathrow Havaalanı’na Ağustos 2020’de yapılan bir American Airlines ekonomi uçuşu yaklaşık 1200 $’dır. Aynı havayolu ile birinci sınıf uçuyorsanız, bu maliyet yaklaşık 8000 $’a çıkar.

Şimdi birinci sınıfın bu kadar pahalı olmasının nedenlerine bakalım…

Ekstra diz mesafesinin uçakta lüks olduğu günlerden beri birinci sınıfın sunduğu avantajlar tabii ki bununla kalmaz. Yolcuları şımartan öyle avantajlar sunulur ki benzersiz bir seyahat deneyimi nedir bu sınıfla kanıtlanır. Öncelikle birinci sınıfta, birinci sınıf bir banyo ve tuvalet görmeniz mümkün. Özellikle yıllarca üst üste “Dünyanın En iyi First Class ödülü”nü alan Emirates yolcularına bu alanda kaliteli bir hizmet sunuyor.

Emirates A380 Birinci Sınıf

Gelelim ikramlara… Birinci sınıfta öyle sıradan yiyecekler bulamazsınız. Burada kaliteli menüler ve yıldızlı şefler tarafından hazırlanan yemekler aklınızı başından alır. Bahsettiklerimiz limon otu sosu, ızgara kuşkonmaz ve yasemin pilavı gibi şeyler. Kısacası farklı lezzet, organik ve taze içerik, proteinli ve besleyici tatlar birinci sınıfın vazgeçilmezleridir.

Lüks restoranlarda belki şahit olmuşsunuzdur. Kaliteli, lezzetli ve pahalı yiyecekler zarafeti bozmamak adına miktarca az servis edilir. Ancak ara öğünler, sıcak soğuk yemekler, tatlılar, içkiler derken birinci sınıfta yiyecek komasına girmeniz mümkün. Tabii havayolları bunu da hesaba katarak bazen yolcu kabinlerinde düz yatak ve yatak takımı,  bazen ise yatak açma hizmeti ile pijama ve göz maskelerini yolcularına sunuyor.

Singapur Havayolları Yataklı Suit

Diğer olası avantajlar arasında ise özel bir TV ekranı, uçak içi WiFi, pahalı hediye çantalarından örme çoraplar var. Bir de unutmadan; Emirates A380, ısıtmalı zemine sahip iki duş spasına sahip 🙂

Singapur Havayolları TV Kabin

Havayolları birinci sınıf yolcularını seyahat sonrası uğurlarken “Hoşça Kalın, Bir Sonraki Uçuşumuzda Görüşmeyi Dileriz” diyip göndereceğini düşündüyseniz yanılıyorsunuz. Birinci sınıf yolcularına özel ulaşım fırsatı sunulur. Bazı havayolu şirketleri, birinci sınıf yolcularını bir Porsche veya Mercedes ile bağlantılı uçuşlarına bile götürebilir.

Dinlenme salonlarını unutmamak gerek. Birinci sınıf yolculara özel muamele uçakla sınırlı değildir. Birinci sınıf yolcular, uçuş öncesi ve sonrasında ‘Birinci Sınıf Havaalanı Salonları’na özel erişime sahiptir. Burada yolcular uçuş öncesinde bir içki yudumlayabilir veya varışta yorgunluğu atmak adına bir duş alabilir. Hatta bazı salonlar ücretsiz manikür-pedikür bile sunmaktadır.

American Havayolları Birinci Sınıf Yolcu Salonu

Belki şuan şöyle hayal ediyor olabilirsiniz. Dünyada bu avantajları sıklıkla kullanan iş adamı var mıdır? Havayolu şirketleri bu kadar maliyete katlanırken karşılığını alabiliyor mudur? Evet arkadaşlar alabiliyor. Hem de fazlasıyla. Hatta bu sınıf yolcular sayesinde, havayolları indirim sunabiliyor. Birinci sınıf fiyatlar, havayollarının biletlerde indirim yapmasına ve promosyonlar sunmasına olanak tanıyor.

Birinci sınıf tam anlamıyla yolcularına kalite sunar. Birinci sınıf seyahat eden bir iş adamı uçakta işlerini halledip, duşunu alıp, biraz da dinlenip toplantıya hazır hale gelebilir. Havayolu şirketi sunduğu hizmetler ile bu yolcuyu, uçaktan tazelenmiş ve daha az stresli bir şekilde uğurlayabilir. Pazarlamada hizmet kalitesi kavramı ne kazandırır biliyor musunuz? Sıcak para. Pazarlama der ki – “Müşterilerin ihtiyaçlarını veya beklentilerini ne kadar karşılarsanız, karşılığında o kadar ödemeye istekli olacaklardır.”

Birinci sınıf her ne kadar havayolu şirketlerine yüksek bir maliyete sebep olsa da, yolcu memnuniyeti ve geri kazanımı açısından o derece avantaj da sağlamaktadır.

Kaynak:

  • businessinsider.com
  • thepointsguy.com
  • en.wikipedia.org
  • airspacemag.com
  • aa.com
  • emirates.com
  • singaporeair.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir