EXIT SEAT – ACİL ÇIKIŞ KOLTUKLARI

Havayollarının koltuk aralığını azaltmasıyla, uzun mesafeli bir uçuşta konforlu bir seyahat deneyimi yaşamak neredeyse imkânsız oldu. Bildiğiniz üzere acil çıkış sırasındaki koltuklar yani “Exit Seat”ler, özellikle uzun menzilli uçaklarda genellikle çok daha cömert diz mesafesi sayesinde size ihtiyaç duyulan rahatlığı sağlayabilir.

Exit seat, acil çıkış kapısının yanında bulunur. Özel bir mekanizmaya sahip olan bu kapı, uçuş esnasında açılmayacak ve basınç kaybına neden olmayacak şekilde tasarlanır.  Acil ve tehlikeli durumlarda kullanılmak üzere kullanılır. Bu kapının yanındaki koltuklar diğer koltuklara kıyasla daha konforludur. Uzun bacaklarınız varsa ya da esnemeyi seviyorsanız, bu koltuklar size ekstra alan vaadi sunar.

Ama tabii ki acil çıkış koltuklarına sadece konforu seven yolcular değil, sadece belirli şartları yerine getirebilen yolcular oturabilir.

Bu şartlara geçmeden, konfor hakkında şunu da belirtmekte fayda var. Nedir derseniz? Çıkış sırasında bir koltuk rezerve ettiğinizde, fazladan diz boşluğuna sahip bir koltuğun kötü bir dezavantaja sahip olma ihtimalini unutmamanızı öneririz. Daha büyük dar gövdeli ve geniş gövdeli yolcu uçaklarında, özellikle arka arkaya iki sıra çıkış koltuğu bulunuyorsa, arkadaki çıkış koltuğu yatmayabilir. Ayrıca, bu koltukları rezerve ettiğinizde, penceresiz ve tuvalet yakınında bulunmanız da muhtemeldir. Kısacası fazladan diz mesafesinin keyfini çıkarayım derken, aradığınız konforu bulamamanız mümkündür.

Penceresiz Acil Çıkış Koltuğu – Ekstra Diz Mesafeli

Gelelim şartlara…

Tabii ki daha fazla konfor karşılığında uymanız gereken birkaç kural vardır. Öncelikle, acil bir durumda çıkış kapısını nasıl ve hangi durumlarda kullanılacağını açıklarken uçuş görevlisini dikkatli dinlemelisiniz. Kalkıştan hemen önce bir kabin görevlisi sizi bu konuda bilgilendirecektir. Bu göreve hazır değilseniz, uçuş görevlinize haber vermelisiniz.

Nedir bu görev ve şartlar?

Fiziksel olarak herhangi bir engeliniz olmaması gerekir. Her iki kolunuz, eliniz ve bacaklarınızda yeterli hareket, güç ve becerinizin olması beklenir. Sağır veya görme engelli olmamalısınız. Ayrıca, acil bir durumda hareket etme yeteneğinizi engelleyebilecek zihinsel sağlık sorunlarınız da olmamalı…

Çoğu havayolu için, 15 yaşın altındaki hiç kimse çıkış sırasındaki koltuğa oturamaz. Bu yaş, bazı havayolları için veya ülke standartlarına göre farklı olabilir.

Ana dili konuşuyor olmalısınız. Örneğin, Amerika’da, İngilizce ana diliniz değilse çıkış sırasında oturamazsınız. Diğer ülkeler için sözlü, görsel ve yazılı talimatları uygulayabilmek için sadece resmi dili anlamanız yeterli bulunabilir.

Acil çıkış sırasında oturan biri olarak, diğer yolculara acil durumlarda yön belirtmek gibi önemli bir göreviniz var. Etkili bir şekilde iletişim kuramıyorsanız, bunu havayoluna bildirmeniz gerekir. Bu nedenle uçuş görevlileri, yolcuların brifingi anlayıp anlamadığını test etmek için yolculardan sözlü bir “evet” vermelerini ister.

Kilo problemi yaşayan bir yolcuysanız ve eğer bir emniyet kemeri uzatıcısına ihtiyacınız varsa, bu durum acil bir durumda bir engele neden olabileceğinden çıkış sırasında oturamazsınız. Çünkü hareket kabiliyeti azalmış kişiler acil bir durumda yeterince hareket edemezler.

Hamileyseniz havacılık yasaları gereği çıkış koltuğu dışında bir yere oturmanız gerekir.

Bir evcil hayvanla seyahat ediyorsanız çıkış koltuğunda seyahat etmeniz yasaktır. Evcil hayvanınızın, koltuğun altında saklanması gereken bir kabin içinde seyahat etmesi gerekmektedir. Eşyalarınızın bile koltukların altına yerleştirilmesine izin verilmediğinden, burada hayvanınızla oturmaktan otomatik olarak diskalifiye edilirsiniz.

Ayrıca çocuklar acil çıkış sırasında oturamaz. Buna bebekler de dâhildir. Acil çıkış sırasındaki yolcular, acil bir durumda fiziksel olarak yardımcı olabilmelidir. Çocuk veya bebekli yolcular da acil durumda hareket kabiliyeti kısıtlı yolcular olarak geçer.

Ben bütün şartları sağlıyorum, her göreve de varım, konfor istiyorum ve risk alıyorum diyorsanız, acil çıkış koltuklarının nasıl rezerve edilebileceğini öğrenmek için yazıyı okumaya devam edebilirsiniz 🙂

Acil Çıkış Koltukları ( Exit Seat) Nasıl Rezerve Edilir?

Havayolu şirketleri rekabet arttıkça ve piyasanın kaymağını rakiplerle bölüşmeye başlayınca, bagajdan bilet değişikliklerine kadar her şey için ücret almaya başladılar. Hal böyle olunca bazı havayolu şirketleri de bu çok arzulanan bacak boşluğunu ekstra para kazanma şansı olarak görüyor. Bu nedenle, biletinizi satın alırken oturma listesinde bir acil çıkış koltuğu rezerve ettiğinizde daha fazla ödeme yapmanız gerekiyor.

Örneğin, Delta havayollarından rezervasyon yaptığınızda, ‘Delta Comfort  Plus’ olmanız veya ‘Tercih Edilen Koltuk’ ücreti vermeniz gerekir. Ülkemizin bazı havayolu şirketleri de acil çıkış koltuklar için ekstra ücret istemektedir.

Elit statünüz varsa, şanslısınız çünkü çoğu hava yolu elit yolcuların hiçbir ek ücret ödemeden çıkış sırasında koltuk ayırmasına izin veriyor. Yani, havayollarının statülü yolcular listesindeyseniz bu gibi özelliklerden ücretsiz faydalanabilirsiniz.

Kısacası, bir uçağın gerçekten kaza yapma olasılığı çok düşük olduğundan, dinlediğiniz bütün bu ek sorumluluklar için endişelenmenize ya da telaşa kapılmanıza gerek yok. Sadece sorumluluklarınızın bilincinde olun ve diz mesafesinin keyfini çıkarın…   🙂

Kaynak:

  • scottscheapflights.com
  • tripsavvy.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir