Aileron Nedir?

Aileronlar kanadın firar kenarında, flapların dışında bulunurlar. Uçağın yatış hareketlerini kontrol ederler,yani İngilizce deyimiyle “roll” görevini üstlenirler. Kanatların her iki ucunda da bulunurlar. Ancak Aileronlar birbirlerinin tersi yönünde hareket ederler. Şöyle ki, sağda kanadın altına hareket eden aileron, solda ise yukarı doğru hareket eder. Her ikisi de tek bir kumanda yardımıyla yönetilir, kokpitte bulunan levye veya stick’in sağ ve sola hareketi ile kontrol edilirler.

Burada levye kumandası sağa yatırıldığında sol kanatçık aşağı doğru hareket eder. Hava akımının bu kanatçıklara çarpması hava akışını bozar ve yukarı doğru bir kuvvet oluşur. Sağ kanatçık ise yukarı doğru hareket ederek sağ kanat üstünde aşağı bir kuvvet yaratır. Bu da uçağın sola doğru yatış hareketi yapmasını sağlar. Aynı hareket levye sola yatırıldığında ise uçak sağa doğru yatış hareketi yapar.

4 thoughts on “Aileron Nedir?

 • Geri bildirim: Spoiler Nedir? - SeyrüSeferim

 • Geri bildirim: Uçak Kanat Yüzeyi – Flap ve Slat - SeyrüSeferim

 • 28 Haziran 2022 tarihinde, saat 14:27
  Permalink

  bir yanlışlık var sanki uçak anlattığınız hareketi yapınca sola değil sağa doğru yatar yani sağa doğru roll yapar.

  Yanıtla
 • 6 Şubat 2024 tarihinde, saat 22:48
  Permalink

  Selamlar, Aileron konusu için sitenizi ziyaret ettim. Fakat burada anlamadığım bir husus var; Levye kumandası sağa yatırıldığında sağ aileron yukarı kalkıyor (ve kanata yukarıdan bir kuvvet uygulanıyor), sol aileron aşağı iniyor (ve sol kanata aşağıdan bir kuvvet uygulanıyor). Bu durumda uçağın sağa yatması gerekmez mi?
  Siz ” sola doğru yatış hareketi yapar” yazmışsınız. Benim anlamadığım yer neresi diye merak ettim.

  Teşekkürler ve iyi çalışmalar

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir