NOTOC nedir?

NOTOC, İngilizce’de  ‘Special Load Notification To Captain’ ya da ‘Notification to Captain’ olarak geçer. Uçağın kargo kompartmanına yüklenecek tehlikeli maddeler ve tüm özel kargolara ilişkin bir formdur. Kaptana bilgi verilmek amacıyla hazırlanır. NOTOC formuna ilişkin standartlar IATA tarafından belirlenir.

Sorumlu kaptana uçak içinde tehlikeli madde, canlı hayvan, bozulabilir kargo, değerli kargo veya cenaze taşınması durumunda mutlaka bilgi verilmelidir. Kaptanın buradaki bilgilendirilmesi NOTOC formu ile sağlanır. Kaptan NOTOC formu vasıtasıyla kargonun cinsi, özellikleri ve taşıma koşullarına ilişkin bilgilere ulaşır.

NOTOC formu kargo memuru tarafından hazırlanır. Uçağın kalkış saatinden 1 saat önce uçak başına getirilir ve harekât memuruna teslim edilir. Harekât memuru tarafından imzalanan NOTOC formunun 1 nüshası kaptanda olur. Sorumlu kaptan pilot dilerse ilave kontroller yaptırabilir. Bu yüzden uçuşun gecikmemesi için yeterli süre ayrılması gerekir.

NOTOC formu direkt uçuşlarda bir kere düzenlenir, ancak transit uçuşlarda en son istasyon da dâhil olmak üzere her istasyon için ayrı olarak düzenlenir. Kargo memuru, harekât memuru ve kaptan tarafından imzalanmış olan NOTOC’un birer kopyası; harekât memuru tarafından saklanmak zorundadır.

Bir örnekle kaptana bildirilmesi konusundaki önemi paylaşalım. Kargoda taşınan evcil hayvanlara “AVIH” denir. Evcil hayvanın uçacak olduğu kompartımanlar uçak tipine göre değişebilir. Örneğin, B737 uçaklarında havalandırma ön tarafta bulunmasından ötürü 1 veya 2 no’lu kompartımana yerleştirilir. Kompartımanlarda bulunan ağlarla özenle bağlanan kargo NOTOC’ta belirtilir ve harekât memuru tarafından kaptana teslim edilir. Kaptanın sefer esnasında ısı aralığını ayarlaması açısından bu konu kati önem arz eder. Bu yüzden kaptan kargoda ne var bilmek zorundadır.

Ayrıca kargo uçaklarında canlı hayvan, tehlikeli madde, bozulabilir kargo, sıcaklık değeri isteyen kargolar gibi özel kargoları belirten NOTOC formu Load Master tarafından sorumlu kaptan pilota gerekli bilgilendirme yapılarak teslim edilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir