Spoiler Nedir?

Spoiler’ler, uçakların aerodinamik frenleridir. Hız kesici görevi görürler. Flaplar da bir nevi hız kesici olarak kullanılır ancak flapların asıl görevi uçağın kaldırma kuvvetini artırmaktır.

Uçak Kanat Yüzeyi – Flap ve Slat

Spoiler’ler, uçak kanadının üst kısmında flapların önünde bulunurlar. Açılır kapanır kumanda yüzeyleri sayesinde geri sürükleme kuvveti de diyebileceğimiz frenleme görevi görürler.

Spoiler’lerin temelde üç ana görevi bulunmaktadır;

  • Spoiler’lar havada aynı anda açılarak kanat üzerinde hava akımını karıştırarak kaldırma gücünü azaltır. Aynı zamanda, hava akışını engelleme görevi göstererek uçağın süratini motor gücüyle oynamadan azaltırlar. Böylece uçak uçuş safhasındayken irtifasını kontrollü bir biçimde azaltabilir. Pilot bunu speed brake kolunu kullanarak açısını ayarlamaktadır.
  • Spoiler’lar hep birden açılarak iniş safhasında tekerlerin yere değmesiyle birlikte fren görevini yerine getirir. Ne kadar spoiler varsa hepsi aynı anda açılır ve böylece sürükleme kuvvetini artırırlar. Bu sayede sağlıklı bir frenleme sağlanmış olur.
  • Spoiler’lar Aileron’lar ile birlikte aynı zamanda açılıp kapanarak bir takım oyunu sergilerler. Böylece Aileronun sağladığı yana yatış hareketine yardımcı olurlar. Bu Spoiler’lar Aileron’lara bağlı otomatik çalışır.

Aileron Nedir?

One thought on “Spoiler Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir