Kitap: Var mı Hostes Olmak İsteyen?

  • Yazar: Cem Nihat Kuşçu
  • Baskı Yılı: 2013
  • Dili: Türkçe
  • Yayınevi: Sokak Kitapları Yayınları

Tanıtım Bülteni:

Harika bir gün… Saat 06.00’da havalimanında olacağım; 07.30’da gökyüzüne “Merhaba” diyeceğim. Seyahatime Avrupa ile başlıyorum. Nereye mi gidiyorum? Parkurum Münih-İstanbul/İstanbul-İtalya… İki gün İtalya’da kalıp günümü gün edip geri döneceğim. Üstelik çok keyifli bir şekilde dünyayı geziyorken ay sonunda bankamatiğe gittiğimde hesabımda dudak uçuklatacak bir rakam da beni bekliyor olacak. Oh! Hayat bana güzel vallahi.

Ne kadar harika bir durum değil mi? Hayat, bu mesleği icra eden kişiye güzel. O ki sabah şıkır şıkır ütülü, jilet gibi üniformasını üzerine çekmiş, saçlarını peri kızları gibi toplamış. Bir ‘yatı görevi’nin ertesi sabahı Fransa’da gezerken aldığı, piyasa değeri 300 Euro olan parfümünü ince narin boynuna püskürtmüş, olanca güzelliği ile bir uçuşa daha hazır. O şimdi alacak eline valizini, kapatacak evinin kapısını, arabasının anahtarının şıkırtısına valizinin tekerlek sesleri eşlik edecek ve hanımefendi apartmanın basamaklarını olanca asaleti ile kat edecek.

Siz de kabin memuru olma isteğiyle yanan bir genç hanım ya da genç bir beyefendi olarak üst komşunuz olan hostes hanım uçuşa giderken, yatağınızda dudaklarınızı ısırarak o şanslı insanın adımlarını sayacaksınız. Ta ki hostes hanım aracının kontağını çevirinceye ve oradan uzaklaşıncaya değin… Tüm konsantrasyonunuz ile takip edeceksiniz onu.

Onun uzaklaşmasının ardından Âlice Harikalar Diyarı’na dalıp uçuşa giden kişi olduğunuzu hayal edecek; sabah kahvaltınızı İstanbul’da, öğle yemeğinizi İtalya’da, akşam yemeğinizi ise Fransa’da şefin özel seçimi ile Eyfel’in eteklerinde noktalayacaksınız. Günün sonunda da şehrin en özel otelindeki manzaralı odanızda, su yatağınıza uzanıp yarınki uçuşunuzu hayal edeceksiniz.

Peki durum cidden bu mudur?

Çok açık şekilde söyleyebilirim ki, Hayır!

Gerçekler neler midir? Gelin anlatayım..

Kitap Yorumu

Yazar hakkında biraz araştırma yaparsınız hayatı boyunca havacılık sektöründe çalıştığını ve pek çok çeşitli görevlerde yer aldığını görebilirsiniz. Yazar TGS şirketinde yer hizmetlerinde görev almış ardından Atatürk havalimanında THY’den yolcu hizmetleri görevini devralacak özel seçilmiş kişilerden oluşan ilk Atatürk havalimanı dış hatları ekibinde yer almıştır. Ayrıca Vip departmanında da çalışmış Cumhurbaşkanından , Başbakana Türkiye’nin ve dünyanın  bütün devlet adamlarının uçak seyehatlerinin ardından onları karşılayıp uçaktan havalimanına veya havalimanından uçağa  intikalinden sorumlu personel olarak görev yapmıştır. Nihayetinde de, pilotluk lisansını almış kendisini teknik yönden de kuvvetlendirmiştir.

Tüm bunlar da yetmemiş, kariyeri boyunca öğrenmekten ve yeni şeyler keşfetmekten vazgeçmeyen yazar, bir de kabin memurluğu alanında araştırma yaparak, havacılık heveslilerine ışık tutmuştur. Bu kitabı yazarken kaynak araştırması, prosedür incelemesi yanısıra pek çok kabin memuru ile de iletişime geçerek deneyimlere de yer vermiştir. İşin her yönüne değinmiştir. Tanıtım bültenindeki açıklamasından da anlayacağınız üzere bu kitabı okursanız kabin memurluğunun zorlu yanlarını da öğrenmiş olacaksınız.

Bir tür kabin memurluğu referans kitabı olarak geçen “Var mı Hostes Olmak İsteyen?” kitabı, mülakat teknikleri ve mesleğin incelikleri konusunda bilgi arayanlara da ışık olmaktadır.

Yazar Hakkında

1982 yılında İstanbul’da doğan yazar, THY ve TGS’deki görevinin aktif devamı süresi içerisinde gözünün hep daha yükseklerde gökyüzüne daha yakın yerlerde olduğunu farketti ve aklının fikrinin kokpitte olduğunu farkeden yazar gerekli hazırlıklarını tamamladıktan sonra özel bir uçuş okulunda eğtim almaya başladı. Yazar başarılı bir eğitimin ardından pilot brövesini aldı ve özel bir pilot oldu.

Ardından kabin memurluğu üzerine derin araştırmalar yapıp yüzlerce kabin memuru ve bu mesleğe geçişin mülakat tekniklerini mesleğin incelikleri konusunda bilgi toplayıp binlerce bu işe gönül vermiş insanlara bir ışık olacak olan Türkiye’de bir ilk olan kabin memurluğu referans kitabı olan “Varmı hostes olmak isteyen” adlı ilk kitabını yazdı.

firsatbufirsat.com

Kaynak:

  • kidega.com
  • firsatbufirsat.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir