Kitap: Uçuş 345

  • Yazar: Cenk Kayakuş
  • Baskı Yılı: 2016
  • Dili: Türkçe
  • Yayınevi: Altın Bilek Yayınları

Tanıtım Bülteni:

30 ocak 1975. İzmir – İstanbul seferini yapan 345 sefer sayılı türk hava yolları uçağı marmara denizi’nde sulara gömülür.

Bugün, kazanın üstünden tam kırk yıl geçmesine rağmen uçak enkazı hâlâ Marmara Denizi’nin suları altında, içindeki yolcularla birlikte yatmaktadır.

Kazayla ilişkisi olan kişilere gönderilen isimsiz bir zarf ve zarfın içinden çıkan gizemli kaset ise olayın kırk yılın ardından tekrar gündeme oturmasına neden olur. Üzerinde sadece ‘345’ yazılı olan kasetlerden biri Hakan Geda’nın ilgisini çektiğinde, kazadan altı ay kadar önce başlayan Kıbrıs Barış Harekatı’na ve kökenleri ise Avrupa Hun İmparatorluğu’na kadar giden büyük bir gizemin kapıları ağır ağır açılmaya başlamıştır bile.

Piri Reis’in Sırrı adlı romanıyla yazılı basında adını sıkça duyuran ve okurların ilgisini hayli çeken Cenk Kayakuş, bu romanında ise Türkiye’nin ilk ve tek denize düşen sivil uçağı olan TK 345 sefer sayılı uçağı konu ediniyor. Bu gerçek ve gizemi hâlâ çözülemeyen uçak kazası, Kayakuş’un mükemmel kurgusuyla birlikte soluk kesen bir maceranın başlangıcını oluşturuyor.

“Bir an önce son sayfasına ulaşmak isteyeceğiniz gizem dolu bir bulmaca. “
-Esquıre online-

“Kendi tarihimize ait bu son derece gizemli uçak kazası,
bir de Cenk Kayakuş’un kaleminden okunmayı
fazlasıyla hak ediyor.”
-Sabah-

Kitap Yorumu:

Gerçek bir hikâyeden kurgulanmış fazlasıyla sürükleyici bir kitap. Hikâyenin içerisinde bilgilendirici kısımlarda yer alıyor. Farkında olmadan kendinizi hikâyenin içinde hayattan kopmuş olarak buluyorsunuz.  Kitaba ilişkin haberlere bakarsanız çok ilginç bilgiler bulacaksınız. Bu da kitabı daha fazla çekici hale getiriyor. Kitapta kurgusunun yapıldığı gerçek hikâyede de İzmir-İstanbul seferini yapan THY 345 sefer sayılı yolcu uçağı 41 yolcusuyla beraber 1975’te Yeşilköy açıklarında denize düşmüş ve cesetlere halen ulaşılamamış. Haberin sansasyonel kısmı ise yolcular arasında Fatih Terim’in kayınpederi Kamuran Aksu ile Seyyal Taner’in hostes kardeşi Serap Özşahin de bulunması.

Kitap sizi bir keşif yapıyormuşçasına oradan oraya sürüklüyor. Türk Hava Yolları’nın 1975 yılında Marmara Denizi’ne düşen TK 345 sefer sayılı uçağının öyküsü tarihi ve politik bilgiler de barındırıyor.

Bu kitabı bir Pazar günü sabahı başlayıp gece yatarken sadece tek bir günde bitirdim. Emin olun aynı heyecanı siz de yaşayacaksınız 🙂

Yazar Hakkında:

1986 yılında İzmir’de doğdu. İzmir Ekonomi Üniversitesi Reklamcılık ve Halkla İlişkiler mezunu olan yazar, aynı zamanda yerli ve yabancı romanlar için kapak tasarımları hazırlıyor ve Altın Bilek Yayınları’nda yayın yönetmenliği yapıyor. Cenk, on yılı aşkın süredir edebiyat ile ilgileniyor ve bugüne kadar dört roman kaleme aldı : Av, Saplantı, Kara Güneş, Piri Reis’in Sırrı.

Google Books
https://books.google.com.tr/books/about/U%C3%87U%C5%9E_345.html?id=q5uWDwAAQBAJ&source=kp_book_description&redir_esc=y

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir