Kitap: Uçak Kazaları

  • Yazar: Kerem Gök
  • Baskı Yılı: 2018
  • Dili: Türkçe
  • Yayınevi: Kanon Kitap

Tanıtım Bülteni:

Son seferin son anonsu, son kalkış ve gökyüzünde yapılan son yolculuklar…

Türkiye tarihinin en acı detaylarını barındıran olaylar arasında yer alan uçak kazaları, bugüne kadar hep kapalı bir kutu olmuştur. Günümüzde unutulmaya yüz tutmuş bu olayların her biri, bir döneme damgasını vurmuş ve kamuoyuna gazetelerin birinci sayfalarından duyurulmuştur. Yani sivil havacılık tarihimizdeki uçak kazaları her zaman merak edilen ve dikkat çeken olaylar olarak akıllara kazınmıştır.

Bu kitap, sivil havacılık tarihimize damgasını vuran ilk uçak kazalarından başlayarak, bir zamanlar “en ölümcül uçak kazası” gibi kötü bir unvan kazanmış 1974 Paris kazası ve o dönemde İtalyanlara yas ilan ettiren 1976 Isparta kazası gibi sansasyonel uçak kazaları ile devam ediyor, son olarak da 2009 Amsterdam kazası ile son buluyor. Türk sivil havacılık tarihine damgasını vuran, otuz beşten fazla sivil havacılık kazasını eşsiz bir araştırmayla ele alarak, bir yandan da kâh uçakların büyülü dünyasından dikkat çeken detayları, kâh havacılık tarihini, kâh yıllar önce düşmüş bir yolcu uçağından kalanları ararken yaşanan yol hikâyelerini heyecanla okuyacaksınız.

Kerem Gök’ün titizlikle hazırladığı bu kitapta, sivil havacılık tarihimizdeki uçak kazalarının hatırlanmaya değer ilginç hikâyelerini bulacaksınız. Havacılık tarihinin tozlu sayfalarından, bulutların üzerine uzanan cümlelerle bezenen değişik bir yolculuk sizleri bekliyor.

İlk sayfayı çevirdiğiniz andan itibaren tam yüz yıldır açılmayı bekleyen bir karakutuyu açmaya hazır olun.

Kitap Yorumu:

Henüz çok genç bir yazar olmasına rağmen, sanki yılların tecrübesinden kaleme alınanları okuyor gibi hissedeceksiniz. Dünyada yayınlanmış uçak kazaları ile ilgili kitapların yanında, bu kitapta çok daha sade ve anlaşılır bir dil bulacaksınız.

Kitapta Türk sivil havacılık tarihimiz titizlikle işlenmiş ve araştırmalar yazına detaylarıyla dökülmüş. Bu konuya ilişkin ülkemizde yayın sayısının yetersiz olması, hatta böyle bir kitabın alternatifinin dahi bulunmaması kitabın değerini artırıyor. Zoru başarmış olan genç yazara farklı platformlarda ulaşmanız da mümkün.

Kerem Gök’ün kendine ait Youtube kanalı, güncel tuttuğu bir Twitter hesabı var. Araştırmacı genç yazar bu mecralarda da takipçileri ile en değerli bilgileri detaylarıyla paylaşmaktan çekinmiyor. Özellikle Youtube kanalı ile meşhur olan yazar en güncel bilgileri coşkulu anlatımlarıyla takipçileriyle düzenli olarak paylaşıyor.

Kendine has konuşması, hitap edişi ve anlaşılır dili ile eminim pek çok takipçisi bu kitabı okurken Kerem Gök’ün ses tonuyla okumuştur 🙂 Vidyolarında olduğu gibi kitabında da okuyucuyu sıkmıyor aksine daha da sürükleyici kılıyor.

Kısacası, havacılık meraklılarına deyim yerindeyse derli toplu bilgiler sunan, okurken sanki o kazayı yaşamış gibi hissettiren bu kitabı kesinlikle tavsiye eder, yazara da bu yolda başarıların devamını dileriz 🙂

Yazar Hakkında:

6 Mayıs 1991 tarihinde doğdu. Hayatta sahip olduğu en değerli şeyin tutkuları olduğunu savundu, hayaller kurdu ve o hayallerin peşinden gidebilecek cesareti içinde buldu. Gökyüzünü ve yazmayı çok sevdi. Araştırmak, olayların derinine inmek ve herkesin gördüğünden farklı noktaları görmek iyi yaptığı şeylerden bir tanesiydi. Bu çok sevdiği şeyleri ortaya koyarak ilk kitabını yazmaya başladı. Ortaya, “Türk Sivil Havacılık Tarihine Damgasını Vuran Uçak Kazaları” isimli ilk kitabı çıktı. Bu, Türkiye’nin ilk “uçak kazaları” kitabıydı. 1909 yılında yaşanan ilk sivil havacılık kazamızdan 2009 yılına uzanan, tam yüz yıldır açılmayı bekleyen bir karakutuydu…

kitapyurdu.com
Uçak Kazaları kitabına tamadres.com üzerinden sahip olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir