Kitap: Tek Kanatlılar

 • Yazar: Semra Dereli
 • Baskı Yılı: 2019
 • Dili: Türkçe
 • Yayınevi: Aktif Yayınevi

Tanıtım Bülteni:

Havacılık kendi içinde farklı disiplinleri bir araya getiren bir sektördür. Kabin memurları ise bu büyük sektörün içinde aldıkları değerli eğitimlerle, birçok mesleği içerisinde bulunduran görevleriyle havayolunun markasını, milli kültürü, değerlerini dünyaya taşıyan öncülerdir.

Özveri ile icra edilen nadide bir meslektir kabin memurluğu… Yakalarına taktıkları tek kanatlı brövelerle bazen bu mesleği icra edebilmek uğruna verdiler en radikal kararlarını bazense yaşları, medeni halleri, ten renkleri hatta annelik hakkı için dahi maruz kaldıkları ayrımcılıktan kurtulmak ve günümüzde sahip oldukları tüm hakları alabilmek için yıllarca mücadele ettiler.

Bu kitapta kabin memurlarının havayolu işletmeciliğindeki yeri ve önemini, kadınlarla özdeşleştirilen bir mesleğin erkeklerle başlayışını, gökyüzü kızlarının tarihin akışını nasıl değiştirebildiklerini, bazen küçük bazen büyük dokunuşlarla insan hayatında nasıl birer kahramana dönüşebildiklerine şahit olacaksınız.

Ayrıca elinizdeki bu eser, havayolu mülakatlarına girmeye hazırlanan adaylar ve üniversitede Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri okumayı düşünen öğrenci adayları ve bu bölümlerde okuyan öğrenciler için önemli bir rehber niteliğindedir.

Yorum:

Kitabın reklamını havacılıkla haşır neşir olanlar illa ki görmüştür diye tahmin ediyoruz. Havacılıkla ilgili youtube kanallarından tutun da, önemli kaptanlarımızın sosyal medya paylaşımlarına kadar çokça görmüş olmanız lazım bu kitabı. Biz de böyle öğrendik ve hemen bir adet sipariş ettik 🙂

Böyle kitapları gördükçe seviniyoruz desek yeridir. Sektör o kadar kalabalık olmasına rağmen, bu nadide mesleği anlatan neredeyse yok diyebiliriz. Hal böyle olunca, “etraf mesleğin parasal boyutlarına kapılan dolayısıyla işin önünü arkasını araştırmayan gençlerle dolu” diye ufak bir eleştiriyi naçizane buraya bırakmak isteriz. Gerek mekteplisi gerekse bu işin alaylıları böyle yayınlar sunduğu sürece mesleğe bilinçli ve niteliksel istihdam anlamında da katkı sağlayacağı öngörüsündeyiz. Zaten kıymetli yazarımızda girişte motivasyon kaynağı olarak buna değinmiş. Yani, kabin memurluğu hakkında daha önceden yazılmış herhangi bir çalışmanın var olmaması ve de mesleğe ilişkin toplumda var olan algıyı düzeltebilmek adına yazdığını belirtmiş. Bu bakımdan öncelikle takdire layık buluyor ve sektör oyuncusu biri olarak teşekkürlerimizi bir borç biliyoruz 🙂

Kitaba gelince, içi bilgi ve tecrübe dolu bir kitap… Öncelikle kabin memurluğu yolunda ilerlemek isteyen gençlere rehber olacağına inanıyoruz. Kitabın ilk bölümleri  bir kabin memurluğu tarihi kitabı olarak tanımlanabilirken, ilerleyen bölümlerde yazarın da tanıtım bülteninde belirttiği gibi kabin memuru eğitimlerinde ve mülakatlarında kaynak olarak kullanılabilecek bir kitap niteliğindedir.

Merak edenler için yazarın ayrıca havacılık dışında 3 eseri daha bulunmaktadır. Başlıca kitapları Akdeniz Fahişesi, Buzdan Hayal miydi Sevdam?, Hilaf, Kaç Defa Unutmalı Seni? olarak sayılabilir. Onları henüz ele alamadık ama eminiz ki okumaya değerdir…

Umarız, bu gibi yayınlar bu alanda mesleğe gönül verenlere örnek olur, böylece biz de daha çok faydalanır, okuruz, okuturuz 😉

Yazar Hakkında:

Semra Dereli, İstanbul doğumlu Şair, Yazardır. Semra Dereli’nin ilk şiir kitabı “Buzdan Hayal Miydi Sevdam?” 1999 yılında Akdeniz Kitabevi, ikinci şiir kitabı “Akdeniz Fahişesi” 2002 yılında Scala Yayıncılık, düzyazı şiirlerinden oluşan 3. Kitabı “Kaç Defa Unutmalı Seni?” 2010 yılında Scala Yayıncılık tarafından yayınlandı. TV programı “Uçuş Keyfi“nin internet portalında 2008- 2012 yılları arasında, haber sitesi Airkule’de 2010-2011 yılları arasında yazılar yazdı. Scala Yayıncılığın web sitesi Scala Kitapçı’da 2002-2017 Yılları arasında makaleleri yayınlandı. 2010 Yılında havacılık camiasında çalışan sanatçıları buluşturan “Uçuşan Renkler Karma Sergisi”nin küratörlüğünü yaptı.  Sergiye kitapları ve şiir tablolarıyla katıldı.Evli ve iki çocuk sahibi olan Dereli, edebiyat çalışmalarının yanı sıra havacılık ve kişisel gelişim alanlarında eğitimler vermektedir.

semradereli.com

Kaynak

 • semradereli.com
 • kitapyurdu.com

One thought on “Kitap: Tek Kanatlılar

 • 13 Ağustos 2021 tarihinde, saat 00:38
  Permalink

  Tek Kanatlılar konusunda ilk ve tek akademik kitap. Herkesin okumasını tavsiye ederim.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir