Kitap: Pushing the Envelope – Sınırları Zorlamak

  • Yazar: Chuck Gumbert
  • Baskı Yılı: 2017
  • Dili: İngilizce
  • Yayınevi: Kindle Edition

Tanıtım Bülteni:

The truth is, most of us spend our entire lives living well below our potential. We could climb higher as leaders, and leave greater legacies at home, but we have believed in false limitations—a performance envelope that just isn’t so.

(Çeviri: Gerçek şu ki, çoğumuz tüm hayatımızı potansiyelimizin çok altında yaşayarak geçiririz. Liderler olarak daha yükseğe tırmanabiliriz ve arkamızda daha büyük miraslar bırakabiliriz, fakat yanlış sınırlamalara inandık – aslı öyle olmayan bir performans sınırlamasına)

Yorum:

Kitabın uzun adı “Pushing The Envelope: How to Think Like a Fighter Pilot in Life and Business” yani “Sınırları Zorlamak: İş ve Hayatta Bir Savaş Pilotu Olarak Düşünmek Nasıldır”. Kitabın yazarı eski bir savaş pilotudur. Şimdilerde ise yaşam koçu ve yazarlık yapıyor. Kitap boyunca savaş pilotlarının sahip olduğu karakteristik özellikleri üzerinde durmuş ve özellikle havacılıkla iş hayatını benzeştirmiş.

Günümüzde başarılı yöneticilerin eski savaş pilotları olduğuna değinmiş ve bunun nedenini psikolojik faktörlerle çok net açıklamış. Pilotların dinamik koşullara hızlı çözüm üretmesi ve kısa sürede etkin karar verebilmesi gibi yetilerinin iş hayatında nasıl katkı sağladığını anlatmıştır.

Kitap daha çok işletme sahiplerine öneriler sunmaktadır. Ancak oradaki tavsiyeleri dilerseniz kendinize de uyarlayabilirsiniz. Çünkü sınırları zorlamak, hayallerinin peşinde koşmak, araştırmacı, istekli, dirayetli, planlı ve arzularına karşı ısrarcı olmanın önemi sık sık vurgulanıyor. Bunların, hem yaşamda hem de iş hayatında sizi bir sonraki büyüme düzeyine ulaşmanıza yardımcı olacak somut adımlar olduğu anlatılıyor.

Kitap başarılı bir kariyere sahip olmak isteyenlere tavsiyede bulunurken örnekler bir uçağı kullanmanın becerileri ile pekiştiriliyor. Havacılıkta ekip kaynak yönetimi, karar verme süreci, durumsal farkındalık, araştırmacı kişilik, plan ve program hazırlama ve bunlara riayet etme ne kadar önemliyse kariyer hayatında da o denli önemli olacağının altı çiziliyor.

Kariyer hayatıma yön verirken bunu başka açıdan ele alıp değerlendirenleri keşfediyim diyorsanız, Gumbert’in bu kitabı tam size göre. Kitabı okuduğunuzda dünyayı bir savaş pilotunun gözünden görmeyi öğrenecek, hayatınızın kontrolünü ele geçirip düşündüğünüzden daha fazlasını başarmak isteyeceksiniz.Hangi sektörde çalışıyorsanız çalışın, iyi bir lider olmak için size güzel sırlar veren eski kaptanımızı bir okuyun deriz 🙂

Keyifli okumalar dileriz…

Yazar Hakkında:

Chuck Gumbert, ABD Donanması’nda sınıfının birincisi olarak mezun olan bir savaş pilotudur. Ulusal olarak tanınan bir iş lideri, girişimci, konuşmacı ve akıl hocasıdır. Yazarın bundan başka iki kitabı daha mevcuttur.

Kaynak:

  • amazon.com
  • chuckgumbert.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir