Kitap: Mayday, Mayday, Mayday

  • Yazar: Menderes Çakıcı
  • Baskı Yılı: 2019
  • Dili: Türkçe
  • Yayınevi: Cinius

Tanıtım Bülteni:

Günümüzde modern ve bir o kadar da emniyetli uçaklarda uçuyoruz.

Dünya havacılık tarihine yön veren birçok uçak kazası var. İşte, bu kitapta yolcu uçaklarının emniyetini artıran ve teknolojik olarak kazaları engelleyen önemli sistemlerin hikayesini okuyacaksınız.

Kitapta uçak kazalarının oluş anına kadar kokpitteki havayı soluyacak; kokpitteki konuşmalara son salisesine kadar birebir şahit olacaksınız. Bu bilgiler resmi rapor ve ses kayıtlarından alındı. Kaza raporları ve kaza ile ilgili tüm dokümanlar sizin için araştırıldı ve incelendi.

Benzer kazaların engellenmesini sağlayacak yeni sistemlerin ne olduğunu ve nasıl uyarı verdiğine kadar tüm detayları okuyacaksınız. Kitapta yer alan altı kazadan biri de Ekip Kaynak Yönetimi (CRM) ile ilgili. Ders çıkarılan uçak kazaları seri olarak devam edecek.

Şimdi yolcu koltuğunuza huzur ve güven içinde oturabilirsiniz. Sıcak çayınızı veya kahvenizi yudumlarken gökyüzündeki güzelliklerin tadını çıkarabilir, önünüzdeki ekrandan film izleyebilirsiniz.

Maviliklerde hepimize emniyetli ve güzel uçuşlar dilerim.

Kitap Yorumu:

Menderes Çakıcı kaptanımızın ‘Kalbimdeki Kanatlar’ ve ‘Havada Kalan Sorular’ adlı kitaplarından sonra çıkan üçüncü ve şimdilik son kitabıdır. Şimdilik diyoruz, çünkü kaptanımızın başka kitaplarını da umut ediyor ve sabırsızlıkla bekliyoruz.

Bu kitapta tüm yazılanları sanki sinemadaymışsınız gibi gözünüzde canlandıracak ve bir çırpıda okuyup bitireceksiniz. Yazını kuvvetli kaptan, havacılık konularına değinirken yine teknik konularla boğmak yerine oldukça anlaşılır ve detayları basitçe açıklayan bir dil kullanıyor. Kitap boyunca uçak kazalarına değinip yaşananları adeta bir film tadında anlatıyor.

Kitap boyunca Menderes Kaptan kazaları titizlikle inceleyip bizlerle paylaşırken yorumlarına da yer vererek hiç düşünmediğimiz bakış açıları kazanmamızı sağlıyor. Özellikle pilotluk yoluna baş koymuş biriyseniz ya da havacılığa ilginiz çok yüksekse, iddia ediyoruz ki bu kitap size bir rehber olacaktır.

Kitabın ekip kaynak yönetimi diye geçen CRM konusuna da değindiğini göreceksiniz. Bu kazalarda pilotların maruz kaldığı sıkıntılı durumlar, aldıkları sorumluluklar, verdikleri kararlara ilişkin kritik değerlendirmeleri öğrenecek ve mesleğin arka plandaki işleyişine tanık olacaksınız. Yani anlayacağınız, işin psikolojik boyutuna da değinmiş olan bu kitapta ekip kaynak yönetimi ve kokpit için iletişime dair fazlasıyla önemli değerlendirmeler bulacaksınız.

Kaptanın kitaplarından devamının geleceği sinyallerini aldık, bu yüzden yeni kitaplarını dört gözle bekliyor ve kalemine sağlık diyoruz 🙂

Yazar Hakkında:

Menderes Çakıcı, 1965 yılında Ankara’da dünyaya gelmiştir. 1988 yılında ODTÜ Uçak Mühendisliğinden mezun olmuştur.Menderes Çakıcı, THY’nin pilot eğitimi için yurtdışına eğitim için gönderilmiş ve eğitim sonrası ikinci pilot olarak uçmaya başlamıştır. Bu zamana kadar 727,737, RJ 70/100, Airbus 319-320-321 ve Boeing 777 tipi uçaklarda uçan evli ve iki çocuk babası Menderes Çakıcı, halen Boeing 777 uçaklarında kaptan pilotluk ve uçuş kontrol öğretmeni olarak görev yapmaktadır.

Kidega.com
https://kidega.com/yazar/menderes-cakici-141331

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir