Kitap: Kalbimdeki Kanatlar

  • Yazar: Menderes Çakıcı
  • Baskı Yılı:
  • Dili: Türkçe
  • Yayınevi: Cinius Yayınları

Tanıtım Bülteni:

İnsanoğlu araştırmaya, keşfetmeye ve kendini geliştirmeye devam etmektedir. Kendisine her zaman ulaşılması zor hedefler koymuş ve zamanı gelince de bu hedeflere ulaşmayı başarmıştır. Gökyüzünde gördüğü kuşlara imrenmiş, onlar gibi maviliklerde özgürce uçmak istemiştir.

Bu kitapta, pilotluk sevdası ile çırpınan bir yüreğin adım adım yükselmesine şahit olacaksınız. Bir pilotun hayatındaki, paraşütle atlama dahil, önemli aşamaların hikayesini dinleyeceksiniz. Pervaneli, pırpır, küçük bir uçaktan başlayarak, akrobasi uçağı dahil, kıtalararası yolcu uçağı Boeing 777’ye kadar pek çok uçağın kokpitindeki havayı soluyup, Boeing 777 ile İstanbul’dan Miami’ye doğru saatlerce yol alacaksınız. Uzaylı pilotları hayal edecek, uçuşta hastalanan yolcu için koşuşturan kabin ekibinin konuşmalarına şahit olacak, gökyüzünü aniden kaplayan volkanik küllerden kaçınmak için rotanızı değiştirecek, hatta Bermuda Şeytan üçgeni üzerinde uçacaksınız.

Ayrıca; pilot olmak isteyen gençlerin “Nasıl pilot olurum?” sorusundan yola çıkarak, pilot seçme testlerine kadar birçok konunun detaylarını da burada öğreneceksiniz.

Uçuşun ruhunu, huzurunu, yeri gelince stresini veya mutluluğunu hissedeceksiniz. Bazen neşelenecek, bazen hayal kuracak, bazen de havacılığımızın gelişmesi için çabalayan pilotlardan şehit mertebesine yükselen bir ekibin hikayesine üzüleceksiniz.

Bir pilotun kalbindeki kanatlardan dökülen şiirleri de okuyacaksınız.

Uçuşa hazırsanız kemerlerinizi bağlayın, koltuğunuzu dik duruma getirin ve telsiz kulaklığınızı takın. 

Bu arada oksijen maskenizin yerinde ve oksijen tüpünüzün % 100 dolulukta olduğunu kontrol etmeyi de unutmayın. Korkmayın, solunuzda veya sağınızda, öğretmen kaptan olarak ben hep olacağım.

Wilbur Wright’ın; “Motorlar olmadan uçuş mümkün ama bilgisiz ve yeteneksiz uçmak mümkün değil” sözünü de aklınızdan hiç çıkarmayın.

Yolunuz maviliklerde açık ve türbülanssız olsun. İyi uçuşlar hepinize!

Yorum:

Yalnızca havacılık tutkunlarının değil, aslında her kesimden insanın kolayca okuyabileceği öğretici ancak bir o kadar da hikâye tadında bir kitap. Havacılıkla ilgili olanların ise genel kültür tadında bilgiler bulabileceğine inananlardanım. Oldukça akıcı bir anlatıma sahip olan kitap anlaşılır ve yalın bir dile sahip.

Menderes kaptanımızın duygusal ve bir o kadar da samimi kaleminden çıkan anıları, sektördeki pilot adaylarını bir an önce gökyüzüyle buluşmak için heyecanlandıracağa benziyor. Kaptanımızın kısa bir yaşam öyküsü sonrası İstanbul-Miami seferine ait bir yolculuğun anlatıldığı bölümler oldukça faydalı bilgiler içeriyor. Pilot olma yolunda çabalayanlara ve kalplerinde kanatlar olan havacılık sevdalılarına kesinlikle tavsiye edilir 🙂

Yazar Hakkında:

Menderes Çakıcı, 1965 yılında Ankara’da dünyaya gelmiştir. 1988 yılında ODTÜ Uçak Mühendisliğinden mezun olmuştur.Menderes Çakıcı, THY’nin pilot eğitimi için yurtdışına eğitim için gönderilmiş ve eğitim sonrası ikinci pilot olarak uçmaya başlamıştır. Bu zamana kadar 727,737, RJ 70/100, Airbus 319-320-321 ve Boeing 777 tipi uçaklarda uçan evli ve iki çocuk babası Menderes Çakıcı, halen Boeing 777 uçaklarında kaptan pilotluk ve uçuş kontrol öğretmeni olarak görev yapmaktadır.

Kidega.com
https://kidega.com/yazar/menderes-cakici-141331

Kaynak:

  • kidega.com
  • dr.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir