Kitap: Havada Kalan Sorular

  • Yazar: Menderes Çakıcı
  • Baskı Yılı: 2014
  • Dili: Türkçe
  • Yayınevi: Efil Yayınevi Yayınları

Tanıtım Bülteni:

Pilot acil durumlarda arkadaki yolcuyu düşünür mü?
Hava boşluğu nedir?
Kanatlarımız kırılır mı?
Uçağın tüm motorları durabilir mi? Durursa ne olur?
Neden uçuş boyunca kemerlerimiz bağlı kalmalıdır?
Pilotlar uçan daire görüyor mu?
Neden rötar olur?


Günümüzde yolcu uçakları yaygınlaşsa da hala içimizde uçağa karşı bilinmeyen korkular ve cevaplanması gereken, tam açıklanmamış sorular vardır.

Bu kitap kafanızdaki tüm sorulara yanıt vermek ve sizi daha bilinçli kılmak adına yazılmıştır. Henüz uçmadıysanız, düşüncesi bile size uzaksa Havada Kalan Sorular’ ı okurken siz de uçuş keyfini yaşamak isteyeceksiniz. Havada Kalan Sorular kitabı yolculuğunuz sırasında da sadık bir dost olacaktır.

Şimdi kemerlerinizi bağlayın, arkanıza yaslanın ve gökyüzünün tadını çıkartırken aklınıza takılanları öğrenmek için Havada Kalan Sorular’a başlayın.

Kitap Yorumu

Havacılığa ilişkin merak edilen tüm soruları cevaplayan harika bir kitap. Şuanda Boeing 777 filosunda kaptan pilot olarak meslek hayatını sürdüren Menderes Çakıcı kaptanımız aklınıza bile gelmemiş sorulara yer vererek, size “Evet nasıl oluyor gerçekten?” diye kendi kendinize soru sormanızı ve heyecanla okumaya devam etmenizi sağlıyor. Öğretici bilgi kitaplarında tanımlar içinde kaybolurken hatta zihniniz başka rüyalara giderken, bu kitabı sanki bir macera filmi izliyor gibi kopmadan okuyorsunuz. Akıcı ve anlaşılır dili, tüm teknik detayları bile kolayca anlamanızı sağlıyor.

Kitabın ismi de oldukça yaratıcı ve özenle seçilmiş. Kitap bitirdiğinizde hava kalan bir soru olmuyor 🙂

Havacılık meraklıları ve uçaktan korkanlar için şiddetle tavsiye edilir. Henüz uçmadıysanız, düşüncesi bile size uzaksa, bunu bir de kitabı okuduktan sonra düşünün deriz.

Kitabın özellikle göklerde görev almak isteyen gençler arasında büyük bir popüleritesi var. Uçuş akademisi mülakatlarında zorlu sorulara maruz kalan havacılık sevdası gençlerimizden bu kitabı okumayan büyük olasılıkla yoktur. Varsa da mülakata biraz eksik giriyor demektir 🙂

Yazar Hakkında:

Menderes Çakıcı, 1965 yılında Ankara’da dünyaya gelmiştir. 1988 yılında ODTÜ Uçak Mühendisliğinden mezun olmuştur.Menderes Çakıcı, THY’nin pilot eğitimi için yurtdışına eğitim için gönderilmiş ve eğitim sonrası ikinci pilot olarak uçmaya başlamıştır. Bu zamana kadar 727,737, RJ 70/100, Airbus 319-320-321 ve Boeing 777 tipi uçaklarda uçan evli ve iki çocuk babası Menderes Çakıcı, halen Boeing 777 uçaklarında kaptan pilotluk ve uçuş kontrol öğretmeni olarak görev yapmaktadır.

Kidega.com
https://kidega.com/yazar/menderes-cakici-141331

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir