Kitap: Bulutların Üstüne Tırmanırken: THY Bir Dönüşüm Öyküsü

  • Yazar: Cem Kozlu
  • Baskı Yılı: 2015
  • Dili: Türkçe
  • Yayınevi: Remzi Kitabevi

Tanıtım Bülteni:

Uzun yıllarını THY’ye vermiş, şirketin dünya standartlarına ulaşmasını sağlamış başarılı yönetici Cem Kozlu, Türkiye’nin en büyük kuruluşlarından biri olan THY’nin bulutların üstüne tırmanışının öyküsünü anlatıyor… THY’nin tarihçesi, havacılık bilgileri, dünya havayolları şirketlerinin yaşadığı krizler ve kazalar… Bunların yanı sıra, Türkiye özelinde yaşananlar; sivil anlayışa geçiş, bürokrasi çarkları, politik müdahaleler… Yakın geçmişe damgasını vurmuş olayların, 11 Eylül’ün, Asya Krizi’nin sektöre etkileri… Ayrıca başarılı bir işadamının ağzından şirket yönetimi hakkında ilginç öneriler ve taktikler…
T)hey (H)ate (Y)ou Airlines’dan, Turkish Airlines ismiyle uluslararası başarı listelerine geçen bir değişimin öyküsü..

Yorum:

Dr. Cem Kozlu’nun şöyle bir eğitim geçmişine baktığınızda hayatının başarılarla dolu olduğunu göreceksiniz. Bu yüzden Kozlu’nun Türkiye’nin en başarılı bir yöneticilerinden olduğunu söylemek şaşırtıcı değil elbette. Bu kitapta hepsine tek tek şahit olacaksınız.

Kitap boyunca Türk Hava Yolları’nın özelleştirme serüveni oldukça objektif bir bakış açısıyla anlatılmış. Bugünkü Türk Hava Yolları’nın Türk Hava Yolları olmasını sağlayan Cem Kozlu, onlarca yıl bu şirketin muhteşem başarısının nasıl adım adım gerçekleştiğini kitapta detaylarıyla yer vermiş.

Şunu da söylemekte fayda olacak ki, kitap size hem havacılık ile ilgili pek çok ayrıntıyı öğretiyor hem de yönetim ile ilgili usta tecrübelerin bilgilerinden faydalanmanızı sağlıyor. Yani anlayacağınız, bu kitapta sadece havacılık sektörüne ilişkin öğreti ve deneyimler değil, bunun yanında siyaset, şirket yönetimi, liderlik hakkında da pek çok bilgiyi bulabilirsiniz.

Türk Hava Yolları’nın geçmişi hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlere özellikle önerebileceğimiz buram buram bilgi ve deneyim kokan bir kitap… Sözün özü, fazlasıyla okumaya ve öğrenmeye değer bulduk, şiddetle tavsiye ederiz…

Yazar Hakkında:

Dr. Cem Kozlu, aslolarak Türk siyasetçidir. Orta ve lise öğrenimini Robert Koleji’nde, lisans öğrenimini Denison Üniversitesi’nde, yüksek lisans öğrenimini (MBA) Stanford Üniversitesi’nde ve doktora ise Boğaziçi Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Amerika Birleşik Devletleri, Ohio’da National Cash Register Co. Pazarlama Uzmanı olarak başladığı kariyerine İsviçre Cenevre’de ProcterGamble Pazarlama Müdürlüğü, Komili Pazarlama ve Dış Ticaret Genel Müdürlüğü ve Komili Holding İcra Direktörlüğü görevleri ile devam etmiştir. 1988-1991 yılları arasında Türk Hava Yolları Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Başkanlığı, 1990’da Avrupa Havayolları Birliği (AEA) Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. 1991-1995 döneminde Anavatan Partisi milletvekili olarak, 1997-2003 yılları arasında da THY Yönetim Kurulu Başkanı olarak kamu hizmetini sürdürmüştür. 1996 yılından bu yana Coca-Cola şirketinde farklı görevlerde bulunan Dr. Kozlu, en son Viyana merkezli Orta Avrupa, Avrasya ve Orta Doğu Grubu’na Başkanlık yaparak, Coca-Cola’nin tepe yöneticilerinden biri olmuştur.

dr.com.tr

Kaynak:

  • dr.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir