Kitap: Havacılık ve Uzay Psikolojisi

  • Yazar: Muzaffer Çetingüç
  • Baskı Yılı: 2016
  • Dili: Türkçe
  • Yayınevi: Nobel Akademik Yayıncılık

Tanıtım Bülteni:

Havacılığı uçakların motor gücünden ve aerodinamik yapılarından ibaret sayıp, mühendislik ve tekniğe indirgemeyi kimse düşünmüyor. Ama uygulamada hep bu teknik konular öne çıkıyor; onları çalıştıran veya kullanan insan arka planda kalıyor… Havacılık psikolojisi ve kazalarda insan faktörünü irdeleyen kitaplar genellikle havacılıkta insanın sistemin neresinde durduğunu ve ne kadar önemli yeri olduğunu göstermeye çalışır. Bu kitapta da insanın fizyolojik sistemiyle ve psikolojik mekanizmalarıyla ‘olmazsa olmaz’ rolü vurgulanmaya çalışılmıştır.
Giderek insansız hava araçlarının yaygınlaştığı çağımızda sanki insan devre dışı kalıyor gibi görünse de; bütün otomasyon, bilgisayar ve uzaktan yönlendirme sistemlerinin arkasında, bir karar verici olarak en önemli pozisyonda insanın ve onun psikolojisinin bulunduğunu görmek gerekiyor. Türkçemizde ilk olan bu kitabın amaçlarından biri, havacılık psikolojisiyle ilgili dağınık bilgileri sistematize ederek derli toplu bir dosya hâline getirmek ise bir diğeri de; sadece uçuş doktoru, uçuş psikoloğu ve uçuş emniyet görevlilerine değil, bizzat uçuculara insan psikolojisinin uçuşu nerelere götürebileceği konusunda bir farkındalık kazandırmaktır. Ayrıca, kendi konusunda bir bilgi altyapısı sunmayı ve insanın bilinmezliklerine bir parça ışık tutmayı da amaçlamaktadır.

Yorum:

İşte havacılıkta insan psikolojisinin altını çize çize vurgulayan bir kitap… Ülkemizde böylesi yayınlar oldukça eksikken, bu kitap havacılık psikolojisine ışık tutmuş, aydınlatıcı ve öğretici nitelikte bir eser olmuş.

Ne söylesek az kalır. Bir kere işin uzmanı konuyu ele almış. Öyle sadece kişisel yorumlarını katmamış. Sektörden kanlı canlı örnekleri de önünüze sunmuş. Yaşanmış kazaları irdelemiş, aklınıza bile gelmeyen boyutları analiz etmiş, kanıtlarıyla size insan psikolojisinin havacılıktaki önemini ispatlamış.

Kitabın yazarı Muzaffer Çetingüç İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu bir psikiyatri uzmanı. Psikiyatri dalında doçentliğini de almış, Hava Kuvvetlerinden albay rütbesiyle emekli olmuş. Ama emekli olup sektörden elini ayağını çekmemiş. Alanında tek olan Havacılık Tıbbı Bülteni’ni yayına sunmuş ve bize bu değerli kitabı yazmış. Anlayacağınız tüm bilgi birikimini paylaşmaya devam etmiş ve sektöre hala yenilik getirme çabasında çalışmalarına devam etmiş usta bir doktor kendisi. Anlattıkları da öyle tıbbi terimler ağırlıklı ders kitabı gibi değil. Anlatabileceği en basit şekilde sunmuş herşeyi. Uçak kazalarını detaylı işlerken, öncesi ve sonrasını inanılmaz detaylarla süslemiş okuru için.

Sektörde özellikle pilotluk yolunda ilerleyen pek çok havacıya bu kitap önerilir. Özellikle pilot mülakatlarında bu kitabın okunup okunmadığına ilişkin bile sorular sorulduğunu işittik. Tabii ki böyle bir beklentiyi normal karşılıyoruz. Neticede mülakatlarda donanımlı ve araştırmacı kişilikler önem arz eder.

Sözün özü, bilmediklerimiz hakkında hiç bir fikrimiz yokken bilgi birikimimizi geliştirecek bu kitabı sadece akademi mülakatları için değil kendi öz farkındalığımız için de okunmasını tavsiye eder, keyifli okumalar dileriz 🙂

Yazar Hakkında:

1950 yılında Bursa’da doğdu. İstanbul Ü. Tıp Fakültesinden 1973 yılında tıp doktoru olarak mezun oldu. 1975 yılında “hava tababeti temel kursunu” bitirerek uçuş doktoru unvanı aldı. 1977 yılında Gülhane Askeri Tıp Akademisinde başladığı uzmanlık eğitimini 1980 yılında tamamlayarak psikiyatri uzmanı oldu. 1980 yılında Eskişehir Hava Hastanesine tayin oldu. 1992 yılında erişkin psikiyatrisi dalında doçentliğe yükseldi. 1998 yılında Hava Kuvvetlerinden albay rütbesiyle emekli oldu. 2000 yılında kurulan Havacılık Tıbbı Derneği’nin Başkanlığını halen de yürütmektedir. Ülkemizde konusundaki tek dergi olarak 2006 yılında yayınlanmaya başlayan Havacılık Tıbbı Bülteni’nin editörüdür. 2010 yılında kurulan Sivil Havacılık Akademisi’nde 3 yıl koordinatörlük görevi üstlendi. 2011-2014 yıllarında Anadolu Üniversitesi Havacılık ve Uzay Tıbbı Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü görevinde bulundu.

kimpsikoloji.com
Havacılık ve Uzay Psikolojisi kitabına  tamadres.com üzerinden sahip olabilirsiniz

Kaynak:

  • dr.com.tr
  • kidega.com
  • kimpsikoloji.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir