Film: Uçuş

  • Yıl: 2012
  • Tür: Dram
  • Yönetmen: Robert Zemeckis
  • Oyuncular: Denzel Washington, Don Cheadle, Kelly Reilly
  • Süre: 1 sa 36 dk
  • Ülke: ABD

Özet:

Başarılı bir pilot Whip, düşmekte olan bir uçağı bütün pilotluk yeteneklerini kullanarak çok sıra dışı bir biçimde, en az hasarla yere indirmeyi başarır; mürettebatla birlikte uçaktaki pek çok insanın da hayatı kurtulur. Whip hastanede gözünü bir kahraman olarak açar ama kaza soruşturmasında hiç beklemediği bir ithamla karşılaşır. Raporlar kaptan pilotun uçuşa alkol alarak çıktığını göstermektedir. Hiç kimsenin o uçağı kendisi gibi indiremeyeceğini söylenirken şimdi hakkında açılan mahkeme ile uğraşmak durumundadır.

http://www.beyazperde.com/filmler/film-193101/ Beyaz Perde

Yorum:

Robert Zemeckis Hollywood’un en iyi hikâye anlatıcılarından biridir. Filmde de farklı kurgu, akış ve temalarla bunu görüyoruz. Her ne kadar filmin bazı uçak sahnelerinde gerçek dışı durumlar söz konusu olsa da filmde verilen mesaj oldukça nettir denilenebilir.

Filmde, kaza sonrası raporların kaptan pilotun uçuşa alkol alarak çıktığını göstermesi ardından pilotun suçsuzluğunu ispat etme çabası ve vicdanıyla yüzleşmesi ele alınıyor. Burada bir pilotun sorumlulukları ele alınırken, sorgu sırasında nelere maruz kaldığı da işin teknik yönleri ile veriliyor. Film çok uzun süre pilotumuz Whip Whitaker’ın vicdan muhasebesine fazlasıyla odaklanıyor. Whip Whitaker kamuoyundan beklediği takdiri görmüş olduğu halde hakkında açılan davadan kurtulmaya çalışıyor. Burada da halkın kahraman pilotlara olan güveni ve hayranlığını görüyoruz. Havacılık açısından bazı öğretilerin olduğu, ancak filmin kalitesi bakımından Denzel Washington kariyerinin en iyilerinden biri olmadığı fikrindeyiz. İyi seyirler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir