Film: Uçuş Planı

  • Yıl: 2005
  • Tür: Gerilim, Dram
  • Yönetmen: Robert Schwentke
  • Oyuncular:  Jodie Foster, Peter Sarsgaard, Sean Bean
  • Süre: 1 sa 38 dk
  • Ülke: ABD

Özet:

Yakınlarını yeni kaybetmenin üzüntüsünü yaşayan uçak mühendisi bir anne, yanında küçük kızıyla beraber Berlin’den Amerika’ya uçmaktadır. Yolculuğun bir noktasında küçük kız ortadan kaybolur. Anne telaşa düşerek çevresindekiler ve mürettebattan yardım ister. Ancak uçaktaki hiç kimse böyle bir kızın varlığını hatırlamaz gibi görünmektedir.

sinemalar.com
https://www.sinemalar.com/film/1006/ucus-plani#comments

Yorum:

Gizem ve aksiyon tadını film boyunca koruyan “Uçuş Planı” gerilim türünde uçak temalı filmlerden biridir. Filmde uçak kabini tek bir mekân olarak kullanılmaktadır. Başarılı mekân kullanımı sanki siz de o uçaktaymışsınız hissini size geçiriyor. Tabii ki bunda başarılı oyuncu Jodie Foster’ın katkısı da büyük. Her ne kadar sürpriz sonlu bir film olmasa da sonuna kadar zevkle ve merakla izleyebileceğiniz bir film. Hele ki uçakları seven biriyseniz, sahneler size daha ilgi çekici gelecektir. Film Kyle Pratt adında bir uçak mühendisinin etrafında dönmektedir. Uçak mühendisimiz Kyle’nin başarılı ve kendinden emin tavrı da pek çok kadın için rol model kıvamında desek yeridir. Bir uçak mühendisinin uçağın tüm sistemlerine hâkim olması, o uçağın bir noktada üreticisi olması ve de her bir teknik detaya dair detayları bilmesine hayran kalacaksınız. 

Kısacası orijinal öyküsü, havacılığa ilişkin bariz mantık hatalarının olmaması, başarılı mekân kullanımı ve görsel efektleriyle izlenmesi tavsiye edilebilecek bir film 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir