Film: Red Eye

  • Yıl: 2005
  • Tür: Gerilim, Aksiyon
  • Yönetmen: Wes Craven
  • Oyuncular: Rachel McAdams, Cillian Murphy, Brian Cox
  • Süre: 1sa 3 dk
  • Ülke: ABD

Özet:

Miami’ye yaptığı uçak yolculuğu Lisa Reisert’ın hayatının en zor gecesi olacaktır. Uçakta yanında oturan Jackson bir suikastçıdır ve ondan işbirlikçisi olmasını ister. Üstelik kabul etmezse, babasını öldürtecektir. Lisa bir kabusa dönüşen gece uçuşunda sorunlarla baş etmek için yapayalnızdır. Bir an önce bir cinayeti önlemeli ve yanındaki katilden kurtulmalıdır.

beyazperde.com/filmler/film-57881/
Gece Uçuşu – Red Eye (2005)

Yorum:

Uçaklarda geçen filmler her zaman ilgi çekici olmuştur. Aslında uçak temalı filmlerde orijinal hikâyeler her zaman bulunamasa da temposu ve sürükleyiciliğini her zaman korurlar. İşte bu filmde bunun en büyük kanıtı!!

Orijinal hikâyelerden kastımız tabii ki alışılmadık sıra dışı ürünler… Anlayacağınız hala daha bulmakta zorlandığımız şeyler… Genelde bir film uçakta geçiyorsa yüksek ihtimalle ya gelir terörist uçağı kaçırır ya da bir şekilde o uçak düşer. İşte bunlar maalesef fazlasıyla alışık olduğumuz senaryolar. Maalesef böyle filmler uçak korkusu olan insanlar için de durumu daha ürkütücü yapabiliyor.

Bu filmde de yine bir terörist sahnesi var. Uçak içinde bir suikast ve emniyeti tehlikeye atan bir dizi olay… Kötü hava şartları, rötarlar, yolcuların tutumu, uçağın türbülansa girmesi, uçak korkusu sahneleri havacılığa dair mantık kurallarına uyarak işlenmiş. Ayrıca uçakla seyahat ederken yaşanabilecek tüm korku ve çaresizlik duyguları hikayenin gerilimini fazlasıyla arttırmakta.  Tüm bu mantıksal uygunluk ve yüksek gerilimi yaşatması sebebiyle uçak temalı filmler arasında bu filmi açık ara favori gösterebiliriz.

Oyunculara gelince gerek fiziksel görünümü gerekse usta oyunculuğu ile Cillian Murphy harika bir kötü adam profili yansıtıyor. Rachel McAdams ise uçak korkusu rolünü fazlasıyla iyi oynamış, davranış ve hareketleri oldukça tutarlı.

Kısacası, uçaklardan korkan biriyseniz daha fazla ürkmemek adına eğlenceli bir şeyler seçin deriz. Ancak gerilim ve aksiyonu iliklerinize kadar hissetmek istiyorsanız, kesinlikle tavsiye ederiz. İyi seyirler 🙂

Kaynak:

  • beyazperde.com
  • sinemalar.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir