Film: HÜRKUŞ: Göklerdeki Kahraman

  • Yıl: 2018
  • Tür: Dram, Savaş
  • Yönetmen: Kudret Sabancı
  • Oyuncular: Hilmi Cem İntepe, Gizem Karaca, Miray Daner
  • Süre: 2 sa 13 dk
  • Ülke: Türkiye

Özet:

Film, Türkiye’de havacılığın öncü ismi Vecihi Hürkuş’un sıradışı yaşam hikayesini konu alıyor. Vecihi Hürkuş’un teyyareci oluşu ve 1. Dünya Savaşı yıllarında göklerde düşmanla çarpışması işleniyor.

https://www.sinemalar.com/film/253034/hurkus-goklerdeki-kahraman

Yorum:

Öğretici, coşkulu, tarih dolu bir film. Havacılığımızın kahramanı ilk Türk pilot Vecihi Hürkuş’un hayatı beyaz perdeye başarıyla yansıtılmış.

Daha 16 yaşında uçma sevdası dolu yüreğiyle Vecihi Hürkuş, Türk havacılık tarihinin gururudur. Bu gururu da ekranlarda izlemek, öğrenmek ve daha çok öğretmek filmi bizim gözümüzde başarılı kılmıştır.  

Filmin yönetmenliğini Kudret Sabancı üstleniyor. Senaryosunu Savaş Korkmaz’ın kaleme aldığı filmin başrol oyuncusu Hilmicem İntepe. Film boyunca Vecihi Hürkuş’un hayatı oldukça iyi araştırılmış, biyografi baştan aşağı elden geçirilmiş ve seyirciye detaylarıyla yansıtılmış.  

Maalesef ülkemizde artık uçak üretiminin olmadığını düşünürsek, bu film gerçekten de önemli bir ilke imza atmış ve Türklerin havacılık sahnesindeki başarılarını övünçle anlatmış.

Bizler Vecihi Hürkuş’u daha cocukken Şener Şen’in oynadığı biraz deli ama bir o kadar da sempatik karakteriyle tanıdık. Vecihi Hürkuş’un tam da kim olduğunu bilmeden Şener Şen’le sevdik. Bu filmde de gerçek dolu bir tarihle sevgimiz daha da arttı 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir