Film: Göklerin Hakimi – The Aviator

  • Yıl: 2005
  • Tür: Biyografi, Dram
  • Yönetmen: Martin Scorsese
  • Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Cate Blanchett, John C. Reilly
  • Süre: 2 sa 45 dk
  • Ülke: ABD, Almanya

Özet:

Film, milyarder Howard Huges üzerine bir biyografik çalışmadır. Kendisi havacılık ve sinema alanında parlamış bir milyarderdir. İkinci Dünya Savaşında bile uçaklarını savaş uçaklarına uyarlayarak kariyerini yukarılara çıkarmıştır. Ancak mükemmeliyetçi Hughes’ın kendi üzerinde yarattığı baskı, birçok insanın asla tahammül edemeyeceği türdendir.

beyazperde.com/filmler/film-48371

Yorum:

Sivil havacılığın tarihini anlatan güzel bir Martin Scorsese filmi…

Dahi ama biraz da deli olan Howard Hughes’in hayatını anlatan bu biyografi türündeki film oldukça kaliteli çekilmiş. Howard Hughes, 1940li yılların en zengin iş adamıdır. Sinema ve içki sanayiine girerek başarı yakaladıktan sonra bir de havacılıga giriş yaparak dünyanın en büyük uçağını yapan ünlü bir dahi olarak tarihe geçmiştir. Bu filmde Hughes’in takıntıları, hırsları, kapitalist düzendeki savaşı ekrana çok başarılı yansıtılmış.

Film boyunca krem kahve renk hakimiyeti, size o yıllarda yaşamış hissini yaratan görsel şölen sunuyor desek yeridir.

Filmin 3 saate yakın sürmesi, filmi tabii ki biraz yorucu kılabiliyor. Ancak dikkatli izlerseniz dönemin kapital düzeni ve işletme dünyasına da ışık tutmakta… Film boyunca takıntılı aynı zamanda mükemmeliyetçi zengin bir yapımcının uçaklara olan tutkusu ve pilotluk zekasını tüm hırslarıyla izleyeceksiniz.

Profesyonel film eleştirmenleri filmde 1940larin Elon Musk’ını gördüklerini iddia ediyorlar. Çünkü filmin baş karakteri olan Howard Hughes hırslı bir milyoner, ayrıca dönemin aktrisleri ile yaşadığı ilişkilerle magazinsel bir yana da sahip. Bugün Musk uzay yarışında bayrağı eline almışken, o dönem Hughes de Amerika’nın en büyük havayolu sirketiyle bir gökyüzü hakimiyeti yarışına giriyor.

Bugüne kadar bu filmi izlememiş olanlara canı gönülden tavsiye eder iyi seyirler dileriz 🙂

Bir de filmden küçük bir uçak sahnesi 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir