Film: Boyun Eğmez

  • Yıl: 2015
  • Tür: Savaş, Biyografik, Gerilim
  • Yönetmen: Angelina Jolie
  • Oyuncular:  Jack O’Connell, Domhnall Gleeson, Garrett Hedlund
  • Süre: 02 sa 17 dk
  • Ülke: ABD

Özet:

Louis Zamperini Amerikalı bir uzun mesafe koşucusudur. ABD’yi 1936’da Berlin’de düzenlenen Olimpiyat oyunlarında temsil eder. Müthiş bir final performansı ortaya koyar. Öyle ki Adolf Hitler kendisiyle tanışmak ister. 4 yıl sonra Zamperini Tokyo’daki Olimpiyat oyunlarında favori isimlerden biridir. Fakat o seneki Olimpiyatlar II. Dünya Savaşı’nın patlak vermesiyle iptal edilir ve Zamperini savaşta gönüllü olarak görev alır. Pasifik’te geçirilen bir uçak kazası sonrası iki silah arkadaşıyla hayatta kalmayı başarır ve 47 gün sürecek bir yaşam mücadelesi verirler. Ne var ki kendilerini kurtaranlar düşman taraf olan Japon Deniz Kuvvetleridir ve kurtardıkları savaş esirlerine işkence yapmaktan da geri kalmazlar.

http://www.beyazperde.com/filmler/film-216918/

Yorum:

Biyografi türündeki bu film Louis Zamperini isimli bir sporcunun hayat hikâyesini kitaplaştıran Laura Hillenbrand’in romanından beyazperdeye uyarlanmıştır. Angelina Jolie’nin ikinci kez yönetmenlik koltuğuna oturduğu bu başarılı filmde “Torrance Kasırgası” takma adıyla ünlenen Louis Zamperini’nin gerçek hayatını izleyeceksiniz.

Belki havacılık filmleri arasına bu filmi koymamız sizi şaşırtabilir. Çünkü uçaklarla dolu ya da savaş pilotlarının efsanevi sahneleriyle dolup taşan bir film değil, kabul ediyoruz. Ancak bu filmde biz havacılığı farklı bir boyuttan yakalayıp, bunu da listemize dâhil etmek istedik. Nereden derseniz, şöyle açıklayalabiliriz…

Bu filmin başında havacı askerleri izleyeceksiniz. Onlardaki ekip dayanışması, adanmışlık ve en çokta dayanıklılığın ne denli güçlü olduğuna şahit olacaksınız. Filmde psikolojik ve fiziksel dayanıklılık fazlasıyla vurgulanmış. Bildiğiniz üzere askeri havacılıkta askerlerin sahip olması gereken nitelikler; zorluklar ve olumsuzluklar karşısında yılmamak; güçlü kalmak; uyumlu ve esnek davranmak; stres, yorgunluk, yoksunluk, açlık, uykusuzluk, acı, ağrı, işkence, tehdit ve hastalıklara uzun süre direnç gösterebilmektir. İşte bu filmde saniyesi saniyesine havacı askerlerin bu nitelik ve becerilerini izleyecek ve hayran kalacaksınız. Zamanında ABD’de savaşacak askerler eğitilirken her türlü zorluk ve mahrumiyet karşısında direnç ve dayanıklılık testleri yapılırdı. İşte bu testlerin başarılı askerleri bu filmde size fiziksel ve psikolojik işkencelere nasıl dayanılır gösteriyor.

Yani anlayacağınız, bu sefer havacılığın psikolojik yönünden değerlendirilebilecek başarılı bir biyografi filmini size tavsiye ediyoruz. II. Dünya Savaşı’nda bir uçak kazası sonucu 47 gün denizde kalan havacı askerlerin gösterdiği dayanma mücadelesini yüreğiniz kanayarak, inanarak izleyeceğinize eminiz… Şimdiden iyi seyirler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir