Into the Night

  • Yıl: 2020
  • Tür: Bilim Kurgu, Dram, Gerilim
  • Yönetmen: Inti Calfat
  • Oyuncular: Pauline Etienne, Laurent Capelluto, Stefano Cassetti
  • Süre: 40 dk
  • Ülke: Belçika

Özet:

Güneş ışınları üzerine geldiği her şeyi öldürmeye başlar. Bir yolcu uçağı sürekli batıya seyahat ederek aydınlığın yıkıcı gücünden kaçmaya çalışır.

https://www.sinemalar.com/dizi/269288/into-the-night

Yorum:

Uçak temalı son dönem dizilerinden “Into The Night” aslında havacılığa ilişkin pek çok mantık hatası içerse de oldukça başarılı bir dizi olmuş. Belçika’da çekilen ve dünyada ses getiren bir dizide, Türk bir oyuncu görmek gururumuzu okşadı. Türk karakterini Mehmet Kurtuluş başarıyla oynuyor ve dizide Türk olmak övgü ve saygıyla dile getiriliyor. Tüm bu gurur okşayıcı sahneler ülkemiz seyircisinin duygularını  coşturduğu aşikar. Gelelim konusuna…

Dizi bir Nato subayının uçağı kaçırmasıyla başlar. Subay, bir Nato toplantısında Güneş ışınlarının insanları öldürdüğünü gizlice öğrenmiş ve bir kaçış planı hazırlamıştır. Henüz yolcu alımına başlayan uçağı kaçıran Nato subayı uçak içine yeni yerleşmiş birkaç yolcu  ve mürettebat ile hareket eder. Sürekli batıya yolculuk yapan bu uçakta hayatta kalmak için canhıraş bir mücadele anlatılır. Senaryo görüldüğü üzere çok orijinal ve de hikayenin anlatımı bir o kadar sade. Dizi bazı bilimsel detaylardan uzak olsa da izlediğiniz süre boyunca kendinizi bu kaçırılan uçaktaymışsınız gibi hissedeceksiniz.

Bu dizi için naçizane görüşümüz, dizi çekimleri sırasında bir havacıdan uçuculuğa dair bir fikir alınsaydı bazı mantık hataları yaşanmamış olurdu. Örneğin başlangıçta, uçakta geri vites varmışçasına uçağın geri hareket ettirilmesi, kule ile iletişimsiz hareket edilmesi yani aslında  bu kadar güvenlik zafiyeti olması rağmen tek bir kurtarma ekibinin bile gelmemesi derken kendinizi pek çok kez “Olur mu ya öyle bir şey?” derken bulabilirsiniz. Hele ki uçuş sırasında yaşanan mantık hatalarından bahsetmiyoruz bile.

Ancak yine de dizinin sürükleyiciliğine kendinizi bırakırsanız, izlerken uçakla seyahat ediyormuş hissine kapılacağınızı hatta bazı sahneler de “Ben de bu uçağı kullanabilir miydim?” diye kendinizi sorgulayacağınıza eminiz.  Bir solukta bir sezon bitirenlerdeniz, iyi seyirler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir